Jak zostać  bohaterem reklamy - zajęcia edukacyjne
w Wyższej Szkole Ekonomii i Prawa

im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach

Dnia 4 marca 2012r., w czasie gdy uczniowie klas maturalnych pisali próbną maturą, zorganizowaną przez „Echo Dnia”, młodzież z  klas: I TH, I CLO i II ALO, pod opieką pań:
A. Bałagi, A. Bilewskiej i I. Kasperek wzięła udział w zajęciach edukacyjnych w Wyższej Szkole Ekonomii i Prawa w Kielcach.

Zajęcia przeprowadzone w tym dniu wpisują się w program XXI Tygodnia Kultury Języka Polskiego, który powstał przy współpracy WSEiP oraz  Samorządowego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach. Tematyka wykładów dotyczyła języka, jako środka komunikowania się i zmian jakim ulega współczesna polszczyzna pod wpływem reklamy
i nowoczesnych mediów.

W tracie  swojego wykładu pt. „Reportaż – jak go napisać?”, prof. dr hab. Kazimierz Wolny – Zmorzyński (kierownik Katedry Genologii Dziennikarskiej i Komunikacji Wizualnej na UJ w Krakowie), zapoznał uczniów z tajnikami sztuki dziennikarskiej oraz pokazał, jak „ krok po kroku” napisać reportaż. Literaturoznawca wyjaśnił, że sami decydujemy, kto stanie się bohaterem opisywanych wydarzeń oraz jakim językiem należy się posługiwać. Taka forma wypowiedzi opiera się bowiem na przekazaniu emocji – dobry reportaż sprawia wrażenie, jakby jego autor, pisząc tekst, nie znał zakończenia!

Następnie młodzież wysłuchała wykładu eksperta w dziedzinie komunikacji marketingowej - mgr Tomasza Dziedzica, który próbował przekazać najważniejsze informacje dotyczące reklamy, a dokładniej starał się pokazać „jak zostać jej bohaterem”, gdyż tak brzmiał temat prelekcji.   Przy pomocy różnych wizualizacji oraz odwołania się do znanych reklam telewizyjnych słuchacze mogli zobaczyć mechanizm funkcjonowania spotów reklamowych, gdzie istotną rolę odgrywa  właśnie język.

Po krótkiej przerwie uczniowie wzięli udział w zajęciach warsztatowych, w których mgr Wiktor Krasa pokazał młodzieży, że  sukces w życiu, zależy w dużej mierze od  autoprezentacji. Uczniowie mogli się przekonać, że umiejętności wywierania dobrego pierwszego wrażenia  sprawia, że inni ludzie postrzegają nas w pozytywny sposób.

Mamy nadzieję, że cenne porady udzielone przez ekspertów młodzieży będą pomocne w codziennym życiu!! :-)

opracowała: A. Bilewska