Created string item:644:title for text group menu: A K T U A L N O Ś C I

Edukacja Prawna w Szkole - konferencja w Wyższej Szkole Ekonomii i Prawa w Kielcach

 

Edukacja prawna jest jednym z priorytetów w edukacji szkolnej. Bardzo mocno zwraca na nią uwagę nowa podstawa programowa Edukacja młodzieży w zakresie przestrzegania prawa i uświadomienia konsekwencji jego łamania była głównym celem, organizowanych w 2010 r. przez Ministerstwo Sprawiedliwości, spotkań edukacyjnych. Zaproponowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości program był realizowany w ramach projektu Ułatwianie dostępu do wymiaru sprawiedliwości. Ponad 80 proc. wszystkich uczniów oceniło lekcje jako potrzebne, wystawiając im przy tym ocenę bardzo dobrą.
Jak wynika z badań opinii publicznej, większość Polaków nie posiada podstawowej wiedzy prawnej na temat zasad działania wymiaru sprawiedliwości. Znacząca część badanych nie odróżnia radcy prawnego od adwokata, a prawa cywilnego od karnego. Blisko 30 proc. nie wie, co to jest pozew, natomiast 82 proc. respondentów nie wie, że postępowanie przed polskimi sądami jest dwuinstancyjne. Brak rzetelnej wiedzy powoduje brak zaufania do systemu sprawiedliwości i jego poszczególnych elementów. Wyniki badań przekonały Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Sprawiedliwości do podjęcia inicjatywy, której celem jest zmiana edukacji już na poziomie szkół średnich.
Dlatego też potrzeba wprowadzenia edukacji prawnej w szkołach spowodowała ponad dwa lata temu w województwie świętokrzyskim utworzenie projektu edukacji prawnej pod patronatem świętokrzyskiego kuratora oświaty.
2 października 2012r. w auli Wyższej Szkoły Ekonomii i Prawa w Kielcach odbyła się konferencja: „Świadom swoich praw obywatel”, na którą przybyli przedstawiciele władz województwa świętokrzyskiego w osobach: vicewojewody świętokrzyskiego Grzegorza Dziubka i Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty Małgorzaty Muzoł, oraz władze Wyższej Szkoły Ekonomii i Prawa.
Jednym z punktów konferencji było wystąpienie laureatów II konkursu krasomówczego w tym ucznia Naszej Szkoły Michała Madeja, który w tegorocznym konkursie krasomówczym zajął I miejsce. Michał Madej wygłosił swoją mowę obrończą postaci z „Potopu”, Henryka Sienkiewicza – Andrzeja Kmicica. Wystąpienie to spotkało się z bardzo żywym przyjęciem zgromadzonej publiczności i z ostało nagrodzone dużymi brawami.
Udział w tej konferencji z całą pewnością przyczyni się do starań, aby Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Busku – Zdroju przystąpił do projektu edukacji prawnej w szkole w roku szkolnym 2012/2013.
 
                                                                        Mariusz Żabiński
 
 

 Michał w swoim żywiole