Created string item:644:title for text group menu: A K T U A L N O Ś C I

 W mądrość minionych wieków bogaci ludzie sposobią siły do startu

 Kopernikowa myśl ich prowadzi - niebo jak jego księga otwarta.

 

      16 maja 2013 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Busku-Zdroju miało miejsce podsumowanie Dni Patrona Szkoły, które odbywały się w dniach od 13-16 maja. Uroczystość tę obchodzimy już po raz dziesiąty. W tym roku jest to wyjątkowe święto, gdyż łączy się z 540 rocznicą urodzin wielkiego astronoma. Zbiega się także ono z 40 rocznicą nadania szkole imienia patrona Mikołaja Kopernika oraz ufundowania przez Komitet Rodzicielski sztandaru szkoły. W tym samym roku – 1973 – odsłonięto na wschodniej ścianie budynku płytę z popiersiem Mikołaja Kopernika.

    

Uczniowie naszej szkoły pragnąc naśladować  słynnego patrona, systematycznie pracują na zajęciach pozalekcyjnych, pogłębiają swoją wiedzę i umiejętności. Biorą udział w turniejach sportowych, konkursach i olimpiadach przedmiotowych. Godnie reprezentują szkołę, odnosząc sukcesy i pięknymi literami zapisując karty historii szkoły.

W tym roku z okazji obchodów święta Patrona Szkoły, odbyły się Dni Języków Obcych, w ramach których uczniowie mieli okazję zobaczyć niezwykłą, bo przygotowana w różnych językach  interpretację wiersza Juliana Tuwima pt."Lokomotywa’’.

 

Tegoroczne Dni Języków Obcych uświetniły również występy wokalne i taneczne poszczególnych grup językowych:

  

-grupa rosyjska, która wykonała taniec ,,Biełyje rozy’’,

- grupa niemiecka,

  

- grupa francuska w popisowym kankanie,

 natomiast grupa angielska wykonała mix piosenek.

    

      

Stoiska przygotowane przez poszczególne grupy prezentowały się okazale.

     Zgodnie z kilkuletnią tradycją w czasie Dni Kopernikowskich odbyły się w szkole liczne konkursy, których laureaci otrzymali z rąk Dyrektora szkoły dyplomy i nagrody.

- „Konkurs wiedzy o Mikołaju Koperniku”- wygrała drużyna reprezentująca klasę I A.

    

 W konkursie literackim „Liryka dla Kopernika”- I miejsce zajął uczeń klasy II A LO – Piotr Syrkiewicz, II – ex aequo  – Małgorzata Narwojsz z kl. II A LO oraz Justyna Durnaś z kl. II B LO. Nagrodzone osoby zaprezentowały swą twórczość.

 W konkursie na najlepszą prezentacją multimedialną o Mikołaju Koperniku – zwyciężyła praca Klaudii Sobańskiej z kl. II B LO, która prezentowana była w trakcie trwania uroczystości.

 

W kategorii film o Patronie szkoły pierwszą nagrodę otrzymały Sylwia Surmańska z kl. I A LO oraz Sara Karbowniczek z kl. I h.

W tym roku zorganizowano dwa konkursy ekonomiczne: „Najlepszy księgowy”, w którym I miejsce zajęła Natalia Kipigroch z kl. III e, a „Najlepszą ekonomistką” okazała się Dorota Lotko z kl. III e. „Mistrzem wiedzy hotelarskiej” została Dorota Król z kl. III h.

   

Celem propagowania kultury francuskiej oraz języka francuskiego zorganizowano „Szkolny Konkurs Wiedzy o Francji”. Fundatorami nagród są:

- Instytut Francuski w Krakowie

- Wydawnictwo Szkolne PWN

- Wydawnictwo LEKTOR KLETT

- Wydawnictwo HACHETTE.

A oto laureaci:

I miejsce – Agata Bulska – kl. II A LO

II miejsce – Klaudia Piątkowska – kl. III e oraz Karina Wieczorek z kl. II A LO

III miejsce – Paulina Kotuła z kl. I A LO.

W czasie Dni Kopernikowskich odbył się wielki finał „Mistrzostw Szkoły” w piłce siatkowej dziewcząt o Puchar Dyrektora Szkoły.

   

Już po raz ósmy reprezentacje klas rozegrały mecze eliminacyjne walcząc o tytuł „Mistrza Szkoły”. W wyniku sportowej rywalizacji zwycięstwo odniosła klasa I H, II miejsce wywalczyła sobie kl. II B LO, a III – III E.

   

Turniej w piłce nożnej chłopców

    Zorganizowano także spotkanie z uczniami gimnazjów pod hasłem „Dzień hotelarza”, a na parkingu szkoły odbyła się prezentacja karawaningu.

  

W tym roku młodzież naszej szkoły poszukując inspiracji do przedstawienia krótkiej scenki z okazji Dni Patrona Szkoły, sięgnęła po dzieło literackie Edwarda Redlińskiego – „Konopielkę” – znakomitą powieść, która w  mistrzowski sposób konfrontuje mentalność polskiej wsi z cywilizacją miasta.

   
 

    Na zakończenie młodzież przedstawiła kilka nieznanych faktów z życia Mikołaja Kopernika dotyczących miejsca pracy, datę śmierci i miejsce jego grobu.

Uroczystości zakończyły się finałowa piosenką w wykonaniu Justyny Durnaś oraz Katarzyny Kern przy akompaniamencie Michała Jewiarza.