Z okazji 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Busku – Zdroju w dniu 30 kwietnia 2013 roku odbył się uroczysty apel, będący zarazem lekcją historii, mającą przypomnieć wydarzenia z ostatnich lat istnienia Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja z 1791r. była najważniejszym dziełem Sejmu Wielkiego, który obradował w latach 1788 – 1792. Miała ona zreformować państwo i ocalić Rzeczpospolitą przed ostatecznym upadkiem. Była pierwszą konstytucją w Europie, a drugą po konstytucji amerykańskiej na świecie.
Apel upamiętniający rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja został zorganizowany przez uczniów Naszej Szkoły. Po apelu Dyrektor Szkoły Andrzej Bilewski zgodnie już z pięcioletnią tradycją w ZSP nr 1 podarował najbardziej wyróżniającym się uczniom flagi państwowe z okazji przypadającego 2 maja święta flagi państwowej.

Mariusz Żabiński