W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 gościliśmy pracownika naukowego Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, pana magistra Pawła Pawłuszko, który 27 marca 2013 roku przeprowadził wykład połączony z prezentacją multimedialną z zakresu integracji europejskiej dla uczniów Naszej Szkoły. Oprócz tematyki związanej inegracją europejską i Unią Europejską pan Paweł Pawłuszko omówił niektóre kwestie obejmujące problemy współczesnego świata. Młodzież z dużym zainteresowaniem słuchała tego wykładu i aktywnie uczestniczyła w zajęciach, zadając prowadzącemu wiele pytań. Organizatorem zajęć dla uczniów przygotowujących się do matury z wiedzy o społeczeństwie i historii był Mariusz Żabiński.