Created string item:644:title for text group menu: A K T U A L N O Ś C I

 

Spotkanie autorskie
 
15 stycznia 2014r. odbyło się w Bibliotece Publicznej w Busku- Zdroju spotkanie autorskie z poetą Marcinem Urbanem. Nie mogło tam zabraknąć czytelników naszej biblioteki szkolnej. Tym razem byli to uczniowie z klasy 1 g Technikum wraz z bibliotekarkami Barbarą Pobiegą i Haliną Woźniak.
 
Marcin Urban mieszka w Niepołomicach pod Krakowem. Jest inżynierem chemikiem a poezja to jego pasja, którą rozwinął   będąc już czterdziestolatkiem. Swoje refleksje na temat życia i ludzi przelewa od lat na papier w postaci wierszy, bajek, fraszek, felietonów. Mówi w nich o otaczającej nas rzeczywistości w sposób przystępny, przez co pozwala czytelnikom na dostrzeganie w życiu piękna i radości. Wydał już 20 książek. Pisze też teksty piosenek do spektakli muzycznych wystawianych przez młodzież w domach kultury i kołach teatralnych. Na spotkaniu czytał żartobliwe fraszki, bajki, wiersze. Najbardziej podobały się nam jego fraszki.                                                                      
 
Poeta stwierdził, że tworzenie i czytanie fraszek to dobry sposób na odreagowanie codziennych stresów i kłopotów- nazwał to fraszkoterapią. Zachęcał nas do pisania fraszek, bo tematy dostarcza nam samo życie Oprócz żartobliwych fraszek poeta czytał bajki, które są dla dzieci i dorosłych, bo zawierają mądre puenty. Ofiarował dla biblioteki dwa tomiki swoich wierszy i płyty CD-ROM z piosenkami do których napisał teksty. Spotkanie upłynęło w miłęj atmosferze
i wyszliśmy uśmiechnięci i zrelaksowani. 
Fraszka z mottem
Fraszki, które tu widzicie
ułożyło samo życie,
a moją przy tym zasługą jest całą,
że mi się z notowaniem nadążyć udało
 
 Fraszkoterapia
Kiedy życie cię uwiera
jak zbyt ciasne buty,
i goryczą myśli chmurnych
umysł masz zatruty,
gdy wiadomość ktoś przyniesie
kwaśną jak cytryna
a zbyt ciężkie losu brzemię
twój kręgosłup zgina…
wtedy sięgnij po ratunek!
starczy zwykła kartka
i atrament – by płynęła
stróżka liter wartka…
Ułóż fraszkę ! by satyrą
przekłuć smutku balon
i wypełnić miejsce po nim
uśmiechniętą wiarą!