Trzeci Prawniczy Konkurs Krasomówczy w Kielcach

18 marca 2015 r. odbył się III Prawniczy Konkurs Krasomówczy „Gwałt przez uszy” – karać czy nie karać za wulgaryzmy?
Adrian Sanecki z klasy IIA LO zajął w tym konkursie II miejsce. Otrzymał również roczne stypendium rektora Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych na dowolnie przez siebie wybranym kierunku studiów w roku szkolnym 2016/2017. Karol Rak z klasy IA LO otrzymał I Wyróżnienie.
W powieści Witolda Gombrowicza Ferdydurke słynna, metaforyczna scena pojedynku na miny pomiędzy Pylaszkiewiczem, zwanym przez kolegów Syfonem, a Miętusem, kończy się tragicznie dla tego pierwszego „gwałtem przez uszy”. Wulgaryzmy, których Autor taktownie nie przytacza, kładą kres duchowej i językowej niewinności Syfona i doprowadzają do samobójczej śmierci. Oczywiście tzw. „brzydkie wyrazy” istniały w języku polskim od  zawsze, ale od czasów opisywanych przez Gombrowicza rozpanoszyły się w codziennej polszczyźnie, przekraczając granice warstw społecznych, pokoleń, płci, środowisk zawodowych itp. Jest ich nie tylko więcej; są coraz bardziej dosadne (to eufemizm) i tak często używane, że zaczynają pełnić rolę znaków przystankowych. Dlatego też tegoroczny konkurs toczył się wokół tego tematu.

Mariusz Żabiński