SPOTKANIE Z AUTORAMI KSIĄŻKI KUCHARSKIEJ

Niedawno w naszej szkole odbyło się spotkanie z Panami: Andrzejem Pawlasem i Jerzym Poznańskim, współautorami książki kulinarnej"Sekrety kuchmistrzowskie Stanisława Czernieckiego. Przepisy z najstarszej polskiej książki kucharskiej z 1682 roku". Opracowanie, które zostało zaprezentowane powstało na bazie książki "Compendium ferculorum” napisanej przez Stanisława Czernieckiego, kuchmistrza wojewody krakowskiego Aleksandra Michała Lubomirskiego. W spotkaniu wzięli udział uczniowie z klas I-IV technikum żywienia.

 fot. archiwum prywatne

Praca jest efektem współpracy trzech osób. Pierwsza z nich to Jarosław Dumanowski, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, znawca dziejów kuchni minionych wieków, autor licznych publikacji poświęconych tradycjom kulinarnych dawnej Rzeczypospolitej. Drugi z autorów – Andrzej Pawlas to kucharz praktyk, ekspert kulinarny , aktualnie pracujący w Rest. „Ponidzie”, skupiający swoje zainteresowania również wokół rekonstrukcji potraw dawnej kuchni. Trzeci z wymienionych autorów to Jerzy Poznański – nauczyciel, ekspert kulinarny, znany restaurator, w  ostatnich latach współpracujący z działem edukacji Muzeum w Wilanowie.

Książka ciekawie wpisuje się w nurt badań gastronomii historycznej. Na gruncie polskim to pierwsza tego typu publikacja będąca owocem współpracy znawcy przedmiotu w sferze teoretycznej ze specjalistami praktykami, uznanymi współczesnymi kuchmistrzami.

Przedstawiona praca ukazuje współczesnemu czytelnikowi dawną polską kuchnię, i  to w  praktyczny sposób. Można nie tylko poznać dawne polskie potrawy, ich skład oraz metody przyrządzania, ale i – kierując się zawartymi w niej objaśnieniami – pokusić się o samodzielne przygotowanie opisywanych dań, by poznać ich smak i aromat. Jej lektura stanowi doskonałą zachętę do dalszego zgłębiania tematyki dawnej kuchni polskiej.

Na zakończenie spotkania P. Patryk Kotarba – szef kuchni w Rest. „Ponidzie” – w Hotelu „Słoneczny Zdrój” i Małgorzata Zdanowska-Gacek – opiekunka Klubu Fascynacji Kulinarnych w ZSP Nr 1, zaprosili uczniów do udziału w konkursie: „Cudze chwalicie, swego nie znacie – w poszukiwaniu przysmaków naszego regionu”, który odbędzie się w kwietniu.

                                                                                                                                        M.Z-Gacek