Created string item:644:title for text group menu: A K T U A L N O Ś C I

Spotkanie z uczestniczką Powstania Warszawskiego

Szczególnym wydarzeniem dla całej społeczności Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 było spotkanie z uczestniczką Powstania Warszawskiego i sekretarzem Zarządu Stowarzyszenie Orderu Wojennego Virtuti Militari – Panią pułkownik Danutą Gałkową.

 

 

Pani płk Danuta Gałkowa jeszcze przed II wojną światową wstąpiła do harcerstwa. Po wybuchu II wojny światowej została skierowana do 301 punktu sanitarnego Szpitala Przemienienia Pańskiego w charakterze telefonistki. W okresie okupacji mieszkała w Warszawie i należała do konspiracji. Przeszła szkolenie sanitarne w Szpitalu Dzieciątka Jezus,
a także szkolenie wojskowe.

W spotkaniu wzięli udział uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego: klasy IA, IIA, IIIA i IIIB.

Powstanie Warszawskie rozpoczęła jako komendantka jednego z oddziałów medycznych. Jeszcze w pierwszych dniach powstania przeniosła się do drużyny 174 batalionu Chrobry I, gdzie dowódcą był plut. pchor. Mieczysław Gałka,ps. Elegant . W czasie powstania zajmowała się głównie niesieniem pomocy rannym żołnierzom, służąc w stopniu starszego strzelca, a pod koniec powstania w stopniu podporucznika. Od 14 sierpnia przebywała w pasażu Simonsa, gdzie przeżyła m.in. ciężkie bombardowania.

Pod koniec powstania uratowała 21 rannych żołnierzy z płonącego szpitala Pod Krzywą Latarnią, ewakuując ich na ul. Długą. 8 października 1944r. postanowiła opuścić kryjówkę w poszukiwaniu wody i jedzenia, wtedy dowiedziała się o kapitulacji Warszawy. Przeniosła rannych do szpitala na ul. Płocką.
Historia ta została przedstawiona w komiksie „Ocaleni” Tomasza Bereźnickiego, wydanym w latach 80-tych XX wieku.

Po wojnie była aktywną działaczką ZBoWiD-u   i Związku Powstańców Warszawskich. Do dziś aktywnie uczestniczy w życiu kombatantów oraz środowisk Armii Krajowej. W 1959 r. została odznaczona Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari. Została także odznaczona Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Medalem za Warszawę, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2000 r. za zasługi w ratowaniu życia ludzkiego najwyższym odznaczeniem pielęgniarskim, nadawanym przez Międzynarodowy Czerwony Krzyż, medalem Florence Nightingale.

W połowie lat 80-tych minionego stulecia w Japonii została wydana publikacja książkowa autorstwa Tsutomu Iwakury opisująca historię Danuty Gałkowej z domu Ślązak. Danuta Gałkowa Jest także bohaterem jednego z odcinków cyklu Rewizja nadzwyczajna Dariusza Baliszewskiego. Wystąpiła równie w filmie dokumentalnym Krzysztofa Langa z 1994 r. pt. Powstanie warszawskie 1944.Swoje wspomnienia z czasów wojny wydała w książce: „Byłam warszawskim Robinsonem”. Za pomoc w ratowaniu Żydów w okresie wojny została uhonorowana medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, jest to najwyższe izraelskie odznaczenie cywilne nadawane przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Jad Waszem w Jerozolimie.

 

Pani płk Danuta Gałkowa recytuje uczestnikom spotkania rotę przyrzeczenia harcerskiego z okresu                                                 II Rzeczypospolitej

Razem z panią płk Danutą Gałkowa w spotkaniu z uczniami Naszej Szkoły uczestniczył pan major Jan Chłopek, który należy również do Stowarzyszenia Orderu Wojennego Virtuti Militari. Był on uczestnikiem misji pokojowych w latach 70-tych XX wieku na Bliskim Wschodzie. Jest także zasłużonym krwiodawcą i w swoim wystąpieniu zachęcał do zastania Honorowym Dawcą Krwi.