224 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

W dniu 30 kwietnia 2015 roku o godzinie 920 w Naszej Szkole miał miejsce Uroczysty Apel poświęcony 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja oraz pozostałych świąt takich jak: Międzynarodowe Święto Pracy i Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Dorota Zapart rozpoczyna Apel

Poczet sztandarowy ZSP Nr 1

Uroczystość odśpiewania Hymnu Państwowego

Adrian Sanecki i Hubert Prokop - czyli jak pokonać problemy ze szkołą

Patrycja Łabądź, Marcin Zieliński i Adrian Sanecki jako władcy Austrii, Rosji i Prus

Dorota Zapart, Agata Piasecka, Kinga Wójcik, Karolina Bernat i Krystian Buła (zdjęcie po prawej)

Rozmowa cesarzowej Katarzyny II z ambasadorem: Patrycja Łabądź i Hubert Prokop

wyróżnienie flagami państwowymi uczniów przez Dyrektora Szkoły Andrzeja Bilewskiego: (od lewej) Adrian Sanecki, Hubert Prokop, Karolina Bernat, Dorota Zapart, Kinga Wójcik, Anna Korczak - reżyser przedstawienia i Krystian Buła

Początek maja to czas wyjątkowy. W przeciągu kilku dni obchodzi się trzy bardzo ważne dla każdego Polaka święta: 3 maja Święto Konstytucji uchwalonej w 1791 roku,1 maja Międzynarodowe Święto Pracy oraz najmłodsze spośród nich 2 maja Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polski. Nie przystoi pominąć daty 27 kwietnia 2014 roku Dnia Kanonizacji Jana Pawła II.
1 maja-Międzynarodowe Święto Pracy święto rangi państwowej obchodzone od 1890 roku. Pierwszy maja był dniem, kiedy organizowano tzw. pochody pierwszomajowe. Po zakończeniu II wojny światowej władze PRL-u nadały mu miano święta państwowego. Taki stan rzeczy trwa aż do dziś. Geneza święta Pracy są wydarzenia z pierwszych dni maja 1886 roku z Chicago, kiedy to pracownicy wszczęli strajk w sprawie uzyskania 8 godzinnego dnia pracy.
2 maja-Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Święto wprowadzone na mocy ustawy   z 20 lutego 2004 roku. Wybór dnia z 2 maja nie jest przypadkowy. W pierwotnym zamyśle chodziło o to, aby Polacy zadumani nad dniami 1 i 3 maja pochylili się nad swa flagą. Zastanowili nad tym dlaczego akurat biel i czerwień, dlaczego orła mają w godle? Biel wywodzi się od białego polskiego orła i Litewskiej Pogoni. Symbolizuje dobroć i czystość narodu polskiego. Czerwień wywodzi się od pola tarczy herbowej ,symbolizuje dostojność  i majestat władców polskich.
3 maja-Święto Konstytucji 3 maja uchwalonej przez Sejm Czteroletni 3 maja 1791 roku. Konstytucja miała regulować wszystkie aspekty prawne Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Konstytucja RP była pierwszą w Europie i druga na świecie, po amerykańskiej  z 1787 roku. Wprowadziła monarchie dziedziczną, usuwając wolną elekcję, zniosła liberum veto. Ignacy Szczęsny Potocki i Hugon Kołłątaj współautorzy konstytucji stwierdzili że, konstytucja jest ostatnim tchnieniem narodu polskiego”. Konstytucja została ogłoszona dwa dni wcześniej niż planowano. Korzystając z nieobecności części posłów. Sejm Grodzieński uznał konstytucje za nieaktualna po czternastu miesiącach jej obowiązywania. Od 1918 roku Święto Konstytucji 3 maja uznawane jest za najważniejsze święto narodowe. Zdelegalizowano przez komunistów, obchodzone ponownie od 1981 roku. 3 maja to także Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polskiej.
                                                                                      Dorota Zapart