W dniu 30 IX 2016r, w ramach Festiwalu Zdrowia im. Zbigniewa Kociuby, w naszej szkole odbyły się warsztaty " Hipotermia jako stan zagrożenia życia w okresie całego roku". W warsztatach, które prowadził pan Szymon Wójcik - ratownik medyczny, uczestniczyli uczniowie klas Ig i IICLO.

       

Hipotermia  to stan organizmu, w którym temperatura ciała jest niższa od bezwzględnego minimum normy fizjologicznej (36oC ),spowodowany zbyt szybkim ochładzaniem organizmu w stosunku do jego zdolności wytwarzania ciepła. Przyczyną hipotermii może być długotrwałe oddziaływanie niskiej temperatury otoczenia (powietrza, wody) na organizm lub tez zahamowanie procesów przemiany materii.

Postępowanie w przypadku hipotermii

1. Przenieś chorego do ciepłego pomieszczenia. 2. Zdejmij mokre ubrania i wytrzyj chorego do sucha. Nastepnie owiń kocami lub załóż suche ubranie, tak by odsłonięta była jedynie twarz. 3. Wezwij pomoc (tel.999 lub 112). 4. Jesli chory nie reaguje, zastosuj zabiegi resustytacyjne. 5. Ogrzewanie - jeśli nie ma możliwości transportu chorego do szpitala, wskazane jest umieszczenie chorego w pobliżu źródła ciepła, jak tez umieszczenie pojemnika z ciepłą wodą w bezpośrednim kontakcie ze skórą chorego.