Od kilku lat uczestniczymy w ogólnopolskiej akcji  Młoda Krew Ratuje Życie. Tym razem zbiórka krwi była dedykowana 8-letniemu Kubie, który cierpi na białaczkę. Z inicjatywy przewodniczącego SU i członka koła PCK, Edgara Kobosa, zaprosiliśmy do udziału osoby z poza szkoły, w tym uczniów innych szkół.

Impreza była poprzedzona spotkaniem z panem doktorem Krzysztofem Brudkiem z buskiego szpitala, który wygłosił prelekcję na temat oddawania krwi. Młodzież dowiedziała się jakie są wymagania, aby zostać dawcą, jak wygląda procedura pobierania krwi oraz jakie są przeciwskazania do oddawania krwi. Przyszli krwiodawcy z zaciekawieniem przysłuchiwali się i zadawali wiele pytań, a pan doktor wyczerpująco na nie odpowiedział. Mamy nadzieję, że ta wiedza zaowocuje w postaci wielu zgłoszeń do kolejnej zbiórki krwi.

W dniu akcji już od rana wyczekiwaliśmy ambulansu z napisem Służba Krwi. Chętnych nie brakowało. Łącznie krew oddało 49 osób, w tym 8 gości. Z naszej szkoły uczestniczyli uczniowie z 11 klas, w tym wszystkich klas ZSZ. Zgodnie ze zwyczajem, krwiodawcy zostaną nagrodzeni pochwałą Dyrektora szkoły, który wspiera i promuje postawę wolontariacką wśród młodzieży.

Przyjechali. Zaczynamy!                                                         Rejestracja dawców.

Pobieranie krwi do badania.                                                     Każdy otrzymuje "koszyczek" krwiodawcy.

Oczekiwanie na pobierane krwi.

Agnieszka z  3A

Konrad z 3C

Agnieszka z 3h                                                                        Krzysiek z 1w

Dziewczyny z LO                                                                             kontra chłopaki z 4g

Na hali praca wre ...

Przewodniczący SU - Edgar Kobos.                      Pan Mariusz Żabiński i tym razem dał przykład uczniom.

Pan Dyrektor czuwa nad bezpieczeństwem podopiecznych.                                                                                            Zebraliśmy dziś 22 litry krwi!

W międzyczasie przed szkołą odbywał się pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej prowadzony przez Pana Michała Grusieckiego, ratownika Państwowej Straży Pożarnej w Busku-Zdroju.

Podziękowania dla PSP Busko-Zdrój, Pani Agnieszki Bałagi i Pana Mariusza Żabińskiego za pomoc w organizacji akcji, a przede wszystkim dla Was drodzy Krwiodawcy.

Opracowała:
Małgorzata Piwońska,